Wrz 11

Otwarcie nowego budynku

To, co dziś jest rzeczywistością,
wczoraj było nierealnym marzeniem”
 (Paulo Coelho)

Otwarcie nowego budynku Szkoły Podstawowej im. kpt. pil. M. Medweckiego w Morawicy

3 września 2018 roku spełniły się marzenia mieszkańców miejscowości Morawicy. To właśnie tego dnia otwarto nowy budynek szkoły, o który zabiegano od lat.
Uroczystość otwarcia i inauguracji roku szkolnego rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym pw. św. Bartłomieja Apostoła, której przewodniczył ksiądz proboszcz Władysław Palmowski. Po poświęceniu krzyży przeznaczonych do zawieszenia w salach lekcyjnych, głos zabrali: Wójt Gminy Liszki pan Paweł Miś, absolwent szkoły ks. Krzysztof Dyrek oraz pani Zuzanna Kurtyka, żona zmarłego w katastrofie smoleńskiej prezesa IPN Janusza Kurtyki.
Następnie zaproszeni goście, uczniowie z rodzicami oraz nauczyciele udali się do nowego budynku. Po przecięciu wstęgi, na sali gimnastycznej odbyła się część artystyczna. Po występie Zespołu Pieśni i tańca „Ziemia Lisiecka” głos zabrała pani Barbara Nowak, Małopolski Kurator Oświaty, która gratulowała mieszkańcom i samorządowi zrealizowania wspaniałej inwestycji. Swoje przemówienia wygłosili również Przewodniczący Rady Gminy pan Z. Kaczor oraz emerytowana nauczycielka i była sołtys Morawicy pani H. Kitlińska. Ostatnim punktem programu był występ uczniów, którzy programie artystycznym odwołali się do 200-letniej tradycji szkoły.
Na zakończenie Dyrektor SP w Morawicy pan Zbigniew Pawłowski podziękował wszystkim zgromadzonym, szczególnie zaś tym, którzy przez wiele lat czynili starania o wybudowanie nowoczesnego budynku szkoły. Wspomniał o powołaniu Społecznego Komitetu Budowy Szkoły, dobrowolnym opodatkowaniu mieszkańców Morawicy, a także o sprzedaży mienia wiejskiego, dzięki któremu uzyskano kwotę 3 mln złotych.
Po ponad 30. latach udało się oddać do użytku nowoczesny budynek szkolny. Pragniemy podziękować wszystkim i każdemu z osobna za zaangażowanie i pracę na rzecz tej inwestycji:
Paniom: Janinie Greli, Stanisławie Zduniewicz, Genowefie Burmistrz, byłym Dyrektorom SP Morawica, które rozpoczęły starania o nowy budynek;
Księdzu proboszczowi Władysławowi Palmowskiemu, który przyczynił się do ofiarowania działki parafialnej pod zabudowę szkoły oraz od 2003 roku czynnie zabiegał o budowę szkoły;
Panu Wójtowi Gminy Liszki, Pawłowi Misiowi, panu Przewodniczącemu Rady Gminy Zbigniewowi Kaczorowi, panu Januszowi Fajto za starania ze strony Gminy Liszki o wykonanie projektu i realizację inwestycji;
Generalnemu wykonawcy, firmie WAZ (Jan WAZ – zakład ogólnobudowlany) za wykonanie nowoczesnego budynku dla uczniów Morawicy.
Jako społeczność szkolna składamy szczególne podziękowania panu Dyrektorowi Zbigniewowi Pawłowskiemu za doprowadzenie tego ogromnego przedsięwzięcia do końca, za spełnienie marzeń wszystkich mieszkańców Morawicy. Dziękujemy! /A. Sobol/