mPOTĘGA

W tym rokumFundacja-mass-logotyp-ikona-sowa_jpg szkolnym nasza szkoła bierze udział w kolejnej edycji programu mPotęga.  Zapraszam do systematycznego zaglądania na stronę i szukania nowych informacji. /Joanna Siara/ Moja strona.

„Projekt dofinansowuje Fundacja mBanku”

Grant mPotęga zrealizowany!

22 grudnia podczas apelu świątecznego podsumowaliśmy realizację grantu mPotęga, który w tym roku brzmiał pod hasłem „Ciekawie i nowocześnie czyli matematyka oczami dziecka”. Uczniom zostały wręczone nagrody za szczególne osiągnięcia w ramach realizacji projektu. Uzyskane pieniądze od fundacji mBanku na realizację grantu umożliwiły uczniom udział w wielu akcjach i wycieczkach. Postaram się, aby w przyszłym roku również uzyskać fundusze na kolejną realizację projektu./J. Siara/

Liczby są wszędzie?
To prawda! Okazało się, że jak się bardzo chce to liczby widzi się dookoła nas- w przyrodzie oraz wśród przedmiotów codziennego użytku. Udowodnili to wszyscy uczniowie klas 4-7. Wszystkim gratuluję pomysłów. Zwycięzcami zaś zostali:
I miejsce: Zuzanna Bąk, Nikola Bugajska, Julia Lalik, Jakub Lalik, Maciej Kromka.
Wyróżnienie: Adrianna Mitana, Eryk Żmudka, Kacper Madyda,  Oliwia Marchewka, Kacper Robótka, Katarzyna Szabelska, Martina Mitana, Wojciech Herjan, Marcin Baster, Marta Korczyńska, Małgorzata Haber, Wiktoria Żmudka. /J. Siara/

Za nami wycieczka do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Mieliśmy okazję zobaczyć stare, ale używane tramwaje. Bardzo interesująca okazała się wystawa „Wokół koła” obejmująca różne dziedziny życia i nauki, ale wiążąca wspólny kształt-koło. Jednak najbardziej interesujące były warsztaty: Budujemy poduszkowiec oraz Gęstość. Podczas pierwszych uczniowie unosili się nad ziemią- dosłownie, a podczas drugich wykonywali doświadczenia m.in. o tym jak sprawdzić która substancja jest cięższa.

Wszyscy zgodnie stwierdzili, że wycieczka była za krótka! /J. Siara/

Za nami pierwsza wycieczka w ramach projektu mPotęga. Choć dzień był deszczowy wycieczkę możemy uznać za udaną. Dnia 3 października wyjechaliśmy do planetarium w Chorzowie. Zwiedzanie zaczęliśmy od dwulekcyjnych zajęć dydaktycznych pt. „A jednak się kręci…”. Po usadowieniu się i zwróceniu oczu do góry ujrzeliśmy gwiaździste niebo i zdobyliśmy wiadomości m. in. o:  gwiazdach i gwiazdozbiorach, o tym czym zasłużył się Mikołaj Kopernik w astronomii, jak przebiega ruch obrotowy i obiegowy Ziemi oraz jaki to ma wpływ na nasze codzienne życie. Po tych zajęciach przeszliśmy do stacji klimatologicznej gdzie braliśmy udział w zajęciach dydaktycznych nt. „Od pomiarów do prognozy”. Tam szczególną uwagę zwracały przyrządy do pomiaru temperatury, ciśnienia, wilgotności i prędkości wiatru. Pani prowadząca zajęcia zademonstrowała sposób działania np.: psychometru, barometru czy balona meteorologicznego.
Planetarium w Chorzowie to na pewno miejsce warte odwiedzenia. Więcej informacji na stronie www.planetraium.edu.pl. /Joanna Siara/