Odzyskanie Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości ustanowione w 1937 roku to święto państwowe obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 roku po 123 latach zaborów nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy, a Polacy udowodnili, że są jednym z najbardziej niestrudzonych i dumnych narodów świata.
Przypadającą w bieżącym roku 99. rocznicę tego doniosłego wydarzenia uczciliśmy uroczystym apelem. Dzieci z kółka teatralnego zaprezentowały inscenizację, która przypomniała widzom dramatyczną historię Polski i nigdy niegasnące nadzieje Polaków na odzyskanie kraju, a uczestnicy konkursu „Kocham Polskę” przedstawili scenkę historyczną „Polonez kościuszkowski”. Apel zakończyliśmy odczytaniem życzeń dla naszej Ojczyzny przygotowanych przez uczniów w ramach międzynarodowego projektu „Kartka dla Polski”. Uzupełnienie akademii stanowiły utwory muzyczne „Taki kraj” Jana Pietrzaka i „Mój hymn” Horytnicy.
Szanujemy historię, celebrujemy narodowe święta, pamiętamy – dzięki ofiarności i niezłomności naszych przodków walczących o niepodległość możemy dziś mówić po polsku i demonstrować dumę z naszych symboli narodowych – flagi, godła i hymnu. /Z. Kapusta/