Przegląd teatralny

„Legendy i podania źródłem wartości” – tak brzmiało motto spotkania grup teatralnych z terenu naszej gminy, które odbyło się 27 lutego w szkole w Liszkach. Każda ze szkół biorących udział w tym wydarzeniu przygotowała swoją interpretację wylosowanej wcześniej legendy.
Nasi uczniowie: Wiktoria Bator, Oliwia Bator, Samanta Węgrzyn, Wiktoria Żmudka, Julia Lalik i Jakub Lalik, wystawili inscenizację opartą na legendzie „O Lajkoniku, co Kraków przed Tatarami uratował”. Aktorzy w ciekawy sposób wyjaśnili zebranej publiczności, skąd wziął się zwyczaj harców Lajkonika na Krakowskim Rynku. Nie zabrakło tańca Lajkonika, w którego wcielił się Kuba, a także uderzania buławą i zbierania haraczu. Piękny strój wywołał żywe zainteresowanie widzów.
Wszystkie grupy teatralne zaprezentowały się z jak najlepszej strony. Pojawił się takie legendy jak: „O gołębiach – rycerzach księcia Probusa”, „O Piaście oraczu”, „O Janosiku”, „O Popielu, którego myszy zjadły”, czy „ O dziewczynie, która chciała być żakiem”.
Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i miłe przyjęcie. Uczniowie na pewno zapamiętają wartości takie jak: dobro, odwaga, bohaterstwo, gościnność czy skromność, pochodzące z prezentowanych legend.
/A. Sobol/

Lajkonik_1 Lajkonik_2 Lajkonik_4