Śladami historii naszego regionu

Dnia 21 V 2015 r. uczniowie naszej szkoły (zarówno młodsi, jak i starsi) uczestniczyli w interesującej lekcji historii. Proboszcz parafii w Morawicy Wł. Palmowski, umożliwił nam zwiedzanie przykościelnej plebanii, która była zbudowana na miejscu dawnego zamczyska rodu Toporczyków, założycieli naszej wsi. Grube mury, małe okienka, pięknie zdobione ściany oraz sklepienie Sali Gościnnej, wprawiły nas w prawdziwe zdumienie. Pamiętają one czasy dawnej świetności, kiedy to, w okresie panowania dynastii Jagiellonów, zatrzymały się w drodze na Wawel przyszłe królowe- Barbara Zapolya oraz Bona Sforza. Jednak największą atrakcją była dla wszystkich możliwość wejścia do dawnych lochów, które znajdowały się w podziemiach zamku. Ciemne, wąskie, długie i kręte korytarze, niskie stropy i sklepienia, przywoływały na myśl wszelkie wyobrażenia rodem z horrorów, mrożące krew w żyłach opowieści o duchach, wiedźmach, czarnoksiężnikach, uwięzionych rycerzach. Tędy to, prawdopodobnie wiodła droga ostatniej ucieczki z zamku, w razie zagrożenia, prowadząc zbiegów aż do skały Krzywy Sąd. Niestety, od wielu lat te miejsca świetności naszego regionu popadają w ruinę, z roku na rok ulegając coraz większemu zniszczeniu. Wrażenia z tej krótkiej, ale bardzo ciekawej wycieczki na długo zostaną w naszej pamięci, a trwalszą pozostałością będą- zapis w Kronice Szkoły, gazetce „Wieści spod klonów”, zdjęcia oraz działania plastyczne w postaci rysunków i makiet dawnego zamku. Te zaś będą częścią naszych przygotowań do Jubileuszu 200-lecia powstania naszej szkoły. Warto poznawać historię swojej „małej ojczyzny”, zwłaszcza kiedy jej ślady są na wyciągnięcie ręki.

Ewa Drabek

Comments are closed.