W hołdzie lotnikom

W niedzielę 19 kwietnia 2015 roku, nasza społeczność kolejny raz miała możliwość udziału we wspaniałej lekcji historii i patriotyzmu. Okazją do uczestniczenia w tym doniosłym wydarzeniu było odsłonięcie na naszym cmentarzu trzech pamiątkowych tablic poświęconych: lotnikom 24 Eskadry Rozpoznawczej 1939, Lotnictwu Sanitarnemu i tragicznie zmarłemu motoparalotniarzowi Grzegorzowi Krzyżanowskiemu. Tablice pamięci z nazwiskami osób, które zostawiły swą cząstkę tu na ziemi, służąc Ludziom i Ojczyźnie, ufundowali: Parafia Morawica, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Specjalnych Obozach Wojskowych 1982-1983, Muzeum Ratownictwa w Krakowie, Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa oraz władze samorządowe Gminy Raciechowice i Gminy Liszki.
Uroczystości rozpoczął występ orkiestry strażackiej z Gminy Raciechowice. Następnie w kościele parafialnym nasz chór „Wspólnota” zaprezentował koncert pieśni  patriotycznych pod tytułem Słowo Ojczyzna„. W repertuarze znalazły się piękne utwory m.in.: „Tu wszędzie jest Moja Ojczyzna”, ” Czerwone maki na Monte Cassino”, „Dywizjon 303″, ” Marsz Lotników”, „Tylko orły szybują nad granią”, „Słowo Ojczyzna” oraz „Polskie wzlatują Orły”.
Na szczególne wyróżnienie zasługują nasi soliści, uczniowie Szkoły Podstawowej w Morawicy im. kpt pilota M. Medweckiego: Joanna Tekieli (uczennica kl. V), która akompaniowała na skrzypcach, Jakub Bobak (uczeń kl. II), który pięknie wykonał wokalne partie solowe w utworze „Słowo Ojczyzna” oraz Klaudia Węgrzyn (uczennica kl. V), deklamująca wiersze.
Po wprowadzeniu sztandarów i powitaniu przybyłych gości rozpoczęła się koncelebrowana Msza Święta w intencji  poległych lotników, którą rozpoczął nasz chór, wykonując hymn z XIII w.”Gaude Mater Polonia”. Chór przygotował też oprawę muzyczną Mszy Świętej, a pod jej koniec wykonał utwór pt. „Pieśń o Katyniu”, aby w chwili zadumy i refleksji przywołać pamięć tych, którzy 75 lat temu polegli męczeńską śmiercią w Katyniu  i tych, którzy 5 lat temu zginęli w Smoleńsku.
Następnie przy dźwiękach orkiestry z Raciechowic poczty sztandarowe i zaproszeni goście przemaszerowali  na cmentarz, gdzie przy pomniku „Polskie Orły” dokonano uroczystego odsłonięcia  pamiątkowych tablic. Uroczystość zakończył Apel Poległych, który poprowadził major Włodzimierz Wowa- Brodecki, a chór przy dźwiękach werbli śpiewał pieśń „Tylko orły szybują nad granią”. Liczne delegacje, w tym wielu szkół, złożyły biało-czerwone wiązanki kwiatów.
Co może pozostać w naszej pamięci po przeżyciu tej uroczystości? Chyba refleksja, że w tym dniu, przy pomniku „Polskie Orły” i przy odsłoniętych tablicach mogliśmy przywołać pamięć tych, którzy miłość Ojczyzny przypieczętowali ofiarą swego życia.

H. Krawczyk

Comments are closed.