Wycieczka do Muzeum Przyrodniczego

11 lutego uczniowie klasy V i VI zwiedzili wystawy: „Woda – podstawa Życia na Ziemi”, „Las tropikalny”, „Zwierzęta egzotyczne”, „Mięczaki świata”, „Rozmowa z kamieniem”, „Świat łowców mamutów. Paleolit – przyroda i sztuka”.
Zachwyt uczniów wzbudziły akwaria przedstawiające różnorodne ekosystemy z typowymi dla nich okazami ryb np. jeziora Tanganika, Malawi, deltę Amazonki z niezwykłym duchem amazońskim i żarłocznymi piraniami Natterera oraz rzekę Nil z kolcobrzuchem nilowym, który w razie zagrożenia nadyma się połykając wodę lub powietrze.
Na wystawie minerałów i skamieniałości podziwialiśmy niezwykłe bogactwo minerałów. Wśród nich wspaniały egzemplarz pirytu zwanego inaczej „złotem głupców”, barwne odmiany kwarcu, agaty, geody, gipsowe „róże pustyni” oraz różne odmiany soli. Obok minerałów zobaczyliśmy również skamieliny – odciśnięte w kamieniu kształty zwierząt i roślin mające nieraz setki milionów lat. Ekspozycja została zadedykowana poezji Wisławy Szymborskiej. /M. Wantuch/
zdjęcia – pani Anna Skucińska – Lalik