Z wizytą w Żuradzie

Szkoła Podstawowa z Morawicy zaproszona do Żurady
2 marca br. zostaliśmy zaproszeni przez Szkołę Podstawową  im. Kpt. Pilota Władysława Gnysia w Żuradzie do udziału w święcie Dnia Patrona Szkoły. Delegacja naszej placówki w osobach
p. dyrektora Zbigniewa Pawłowskiego oraz rodziców i uczniów reprezentujących poszczególne klasy uczestniczyła w Mszy świętej w intencji żuraskiej szkoły i jej patrona, a następnie wzięła udział w uroczystym apelu, na który składały się: wystąpienie dyrektor SP w Żuradzie p. Renaty Pogodzik, przemówienie dyrektora SP w Morawicy p. Zbigniewa Pawłowskiego oraz program słowno-muzyczny upamiętniający pilotów Władysława Gnysia i Mieczysława Medweckiego. Uroczystość wzbogacona była prezentacją multimedialną dotyczącą osoby Władysława Gnysia i historii SP w Żuradzie oraz galerią fotografii i eksponatów związanych z jej patronem. Nasi uczniowie również przygotowali własną prezentację przedstawiającą gospodarzom postać pilota Mieczysława Medweckiego, a także opowiedzieli im o naszej szkole, patronie i miejscowości – Morawicy.
Nasze szkoły łączą osoby patronów – pilotów bohatersko walczących w obronie ojczyzny. Szkoła Podstawowa w Morawicy nosi miano kapitana pilota Mieczysława Medweckiego a Szkoła Podstawowa w Żuradzie – kapitana pilota Władysława Gnysia. Obaj lotnicy rankiem 1 września 1939 roku wystartowali z lotniska polowego w Balicach do walki z nadlatującymi po bombardowaniu Krakowa niemieckimi samolotami. Po krótkiej potyczce ciężko ranny kpt. Medwecki został zestrzelony nad Morawicą. To pierwszy polski pilot poległy w II wojnie światowej. Kpt. Władysław Gnyś uniknął zestrzelenia i kilkanaście minut później w okolicach miejscowości Żurada strącił dwa bombowce – były to pierwsze samoloty niemieckie zestrzelone przez polskiego pilota myśliwskiego w II wojnie światowej.
Uroczystość w Szkole Podstawowej w Żuradzie to piękny przykład wspólnego kultywowania tradycji, utrwalania wiedzy i podtrzymywania pamięci o naszych bohaterskich patronach – Mieczysławie Medweckim i Władysławie Gnysiu. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie do udziału w tym ważnym dniu i z radością oczekujemy przyszłych wspólnych wydarzeń pogłębiających naszą przyjaźń
i współpracę. /Zuzanna Kapusta/

Zdjęcia dzięki uprzejmości SP w Żuradzie.

Comments are closed.