„Żywa” lekcja historii

12 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w żywej lekcji historii, którą przeprowadziła grupa historyczna „Arkona” z Torunia. Głównym celem lekcji było przybliżenie dzieciom dziejów Polski za czasów panowania królów elekcyjnych, począwszy od Henryka Walezego, aż do Jana III Sobieskiego. Krótkie informacje dotyczące wydarzeń z tego okresu, przeplatane były pokazami strojów ludności zamieszkującej Rzeczypospolitą Obojga Narodów. I tak uczniowie zobaczyli, że chłopi ubierali się w długie, lniane suknie, na głowy zakładali czapki chroniące od słońca, a na nogi samodzielne wystrugane drewniaki. Szlachta bogata nosiła pięknie zdobiony żupan, szerokie spodnie, skórzane buty barwione drogimi barwnikami (najbardziej popularnym i najdroższym kolorem był safianowy), a na głowy zakładano kołpak. Mogli także podziwiać strój kobiecy. Uczniowie dowiedzieli się również kilku ciekawostek dotyczących rycerzy i ich stroju. Na przykład okazało się, że husarze nie mocowali skrzydeł do zbroi, ale do siodła. Kuba Kaczor miał możliwość przymierzenia prawdziwej zbroi rycerskiej, a pozostali uczniowie wysłuchali z uwagą nazw poszczególnych jej elementów
(np. karwasz, napierśnik, naplecznik, naramiennik).
Byliśmy w końcu świadkami wygranego pojedynku króla z powstańcem kozackim oraz pokazu wystrzału z broni palnej. Uwieńczeniem lekcji był konkurs wiedzy historycznej. Na zwycięzców czekały nagrody w postaci wybijanych na miejscu srebrnych monet niezwykłej wartości (głównie pamiątkowej). Na podstawie ilości osób zgłaszających się do odpowiedzi wnosić można, że lekcja naprawdę się udała, a uczniowie zapamiętali bardzo dużo faktów, dat i ciekawostek historycznych. /A. Sobol/

Comments are closed.